Dernek Faaliyetleri

AKÇİÇEK KÖYÜ DERNEĞİMİZİN FAALİYETLERİNDEN BAZILARI

İstanbul

    * 1994 yılında dernek merkezi için arsa alındı. 5 katlı dernek merkezimizin tamamı üyelerimizin gayretleri ile tamamlandı. Dernek binamızın 2 katı işyeri, 2 katı toplantı salonu ve 1 katı da dernek merkezi olarak düzenlenmiştir. Dernek merkezimiz de gençlik salonu, dinlenme odası, mescit, çay ocağı ve yönetim odası ile üyelerimizin ihtiyaçlarına halen cevap vermeye devam etmekteyiz. Toplantı salonlarına klimalar takılarak, rahat bir ortam oluşturulmuştur.
    * Uzun yıllardır devam eden kır gezilerimiz artık geleneksel bir hâl almıştır.
    * Çanakkale, Urfa, Karadeniz ve Boğaz gezileri ile kültür turizminde de üyelerimize hizmet verilmiştir.
    * Askerlik çağına gelen gençlerimiz, dernek merkezimizde yapılan gece ile uğurlanmakta ve yol harçlıkları derneğimiz tarafından karşılanmaktadır.
    * İhtiyaç sahibi üyelerimize nakdî ve erzak yardımı yapılmaktadır.
    * Üyelerimiz arasındaki yakınlaşmayı artırmak için ev ziyaretleri tertip edilmektedir.
    * Cenazelerde derneğimiz üyelerimizin en yakınında yer almakta ve bütün cenaze işlemlerinde aktif olarak rol oynamaktadır. Cenazelerin defin işleminin tamamlanmasından sonra dernek merkezimizde merhumun hayrına yemek verilmekte ve hatmi şerif okunmaktadır.
    * Ramazan aylarında üyelerimizin ve komşularımızın rahat bir şekilde ibadetlerini yerine getirebilmeleri için dernek merkezimizde teravih namazları için imam getirilmektedir.
    * Ramazan ve Kurban bayramalarının ikinci günü, dernek merkezimizde bayramlaşma tertib edilmektedir.
    * Cenaze, kongre, bayramlaşma, düğün ve nişan gibi her türlü toplantının ve acil haberin duyurusu bütün üyelerimizin cep telefonlarına gönderilen SMSlerle yapılmaktadır.
    * Dernek merkezimizde önemli gün ve haftalarda düzenlenenen seminerler de kültürel faaliyetlerimiz arasındadır.

Akçiçek Köyü

    * Köy yolunun asfaltlanması yapıldı.
    * İçme suyu problemi giderildi. Köydeki bütün evlere içme suyu ulaştırıldı. Mevcut deponun yanına 140 tonluk yeni depo yapıldı.
    * Köy içerisindeki çeşmeler yenilendi ve yeni dört çeşme ilave edildi.
    * Köye kanalizasyon çukuru yapıldı ve köy içerisindeki dere ıslah edildi.
    * Köyümüze üç katlı köy konağı yapıldı. Alucra merkezi de dahil olmak üzere çevremizde benzeri olmayan binamız gasilhane, şadırvan, tuvaletler, banyolar, muhtar odası, çay ocağı, misafirhane ve toplantı salonları ile insanların hizmetine sunulmuştur. Konak bahçesinde yapılan çevre düzenlemesi ve köy meydanının parke taşları ile döşenmesi ile meydanın çehresi değişmiştir.
    * Dipler piknik alanına iki adet çardak ve iki tuvalet yapıldı. Piknik alanına ulaşımı kolaylaştırmak için yeni yol yapıldı. Yeni yol üzerine yeni köprü yapıldı.
    * Ev yapmak için uygun arazisi olmayan üyelerimiz için okulun yanında yeni mahalle alanı açıldı. Bu mahallenin ihtiyacı olan suyun temini için içme suyu hattı çekildi.
    * Köyümüzün diğer bir piknik alanı olan İpek Çimeni’ne yeni yol açıldı. Ayrıca buraya yapılacak çeşme için çalışmalar başlatıldı.
    * Gurbetteki üyelerimizin sılayı rahim yapabilmelerine yardımcı olabilmek için düzenlediğimiz gezilerimiz 12 yıldır devam ediyor. Yapılan çalışmaların sonucunda son dört yıldır İstanbul’dan hareket eden otobüsler direkt olarak köyün içerisine kadar gitmektedir. ( On yıl önce bir hayaldi. )
    * Köyümüzde bir yemekhane yapılması için çalışmalar da başlamıştır.
    * Köy imamının kullanımı için daha önce derneğimiz tarafından yapılan lojmanın, günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için tadilatı da yine derneğimiz tarafından tamamlanmıştır.
    * Köyümüz camiinin ses düzenlenmesi de derneğimiz tarafından yapılmıştır.
    * Erozyonla mücadele için köyün atıl arazisi üzerinde, Kilise Belen’den Alan Çayır’a kadar yonca ekimi derneğimiz tarafından yapılmıştır.
    * Ahlat ağaçlarına ve elma ağaçlarına aşı yapıldı. Ağaç ıslah çalışmalarımız devam etmektedir.